Bransoletka techniką sutasz

bransoletka sutasz

Jedną z rzeczy, która każdej kobiecie pozwoli się poczuć wyjątkowo jest niepowtarzalna biżuteria. Kochamy je od zarania dziejów i potrafią szalenie poprawić nasz nastrój. Oczywiście niezwykle ważne jest aby nasze bransoletki, kolczyki czy wisiorki były niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju. Z całą pewnością, niezwykłym rodzajem biżuterii jest ta wykonywana ręcznie techniką soutache.

Jest ona niezwykle ciekawa i bardzo oryginalna. To pewnego rodzaju haft, w którym wykorzystujemy specjalnej grubości i splotu sznurki jedwabne i wstążki. Średnio na prostą zawieszkę potrzebujemy 4 sznurków o długości 14 cm.  Mimo swojej czysto francuskiej nazwy oznaczającej sznurkowe ozdoby na mundurach wojskowych, swoją niezwykła technikę zawdzięcza Węgrom.

W wolnym tłumaczeniu oznacza plecionkę. Jest świetnym pomysłem na wypełnianie czasu wolnego szczególnie zimowymi wieczorami. A dzięki temu i nasza szkatułka z kosztownościami będzie naprawdę bransoletka sutaszwyjątkowa. Bardzo ważnym elementem jest kaboszon do umieszczenia w biżuterii soutache. Obecnie zastępowany jest koralikami, naturalnymi kamieniami, czy modnymi kryształkami Svarowskiego. Dla początkujących twórców polecamy płaskie, nieduże koraliki z dziurką przez środek w celu łatwiejszego przytwierdzenia go do projektowanego wyrobu. Potrzebna będzie także cieniutka igła oraz specjalne nici monofilowe. Przygotuj również klej, filc lub ekoskórę oraz specjalny impregnat, który chroni wyroby przed zabrudzeniami. Ogólnie rzecz ujmując, soutache polega na zszywaniu sznurków wokół wybranego kaboszona.

Jak wykonuje się bransoletki metodą soutache?

Igłę należy wbijać w rowki sznurków ciasno i równo. Tylko dzięki temu nasza praca będzie wyglądała naprawdę estetycznie. Po uzyskaniu odpowiedniego kształtu, możemy podszyć/podkleić spód wisiorka, kolczyka czy bransoletki np. cienkim filcem. Pokrywamy impregnatem i pozostawiamy do wyschnięcia.

Wystarczy zobaczyć kilka losowo wybranych przez przeglądarkę zdjęć, aby przekonać się, że naprawdę warto nauczyć się wykonywania biżuterii soutache.