Bransoleta decoupage

Bransoleta decoupageOd kilku lat, na rynku biżuteryjnym coraz częściej znajdziemy zapierające dech w piersiach bransoletki ozdobione technika decoupage’u. Zawsze przykuwają wzrok, a ich cena często sięga nawet 100 zł i więcej.  Znający tajniki tej sztuki plastycznej mogą samodzielnie zrewitalizować stare precjoza i tworzyć jedyne w swoim rodzaju ozdoby i prezenty. Technika ta jest prosta choć wymaga wielkich nakładów cierpliwości oraz dokładności w wykonywaniu pracy. Dlatego zanim zdecydujesz się na wykonanie bransoletki z charmsami, koniecznie spróbuj zrobić ozdobę techniką decoupage. Będzie to świetny trening.

Co to jest decoupage?

Bransoleta decoupageTa metoda ozdabiania przedmiotów wywodzi się od francuskiego słowa „decouper” czyli wycinać. Choć jej korzenie pochodzą z terenów wschodniej Syberii. We Włoszech długo utrzymywała się nazwa „sztuka biedaków”. Polega na przyklejaniu wzoru wyciętego z papieru czy serwetki papierowej na uprzednio przygotowana odpowiednio powierzchnię.  Po wyschnięciu wybranego wzoru, należy pokryć go specjalnym lakierem tak, aby całość wyglądała jak namalowana. Gdy już przygotujesz swoją bransoletkę, możesz spróbować ozdobić stara porcelanę, drewnianą szkatułkę czy metalową ramkę. Obecnie na rynku bez problemu dostaniesz materiały przeznaczone specjalnie do tej techniki. Są to specjalne kleje, farby i lakiery możesz także kupić serwetki z wybranym wzorem na sztuki.

Poniżej przedstawiamy krótki instruktaż ozdabiania decoupage.

  1. Bransoleta decoupageAby wykonać jedyną w swoim rodzaju ozdobę ręki, musisz mieć starą lub nowa drewniana czy plastikową bransoletkę.
  2. Wyrwij lub dokładnie wytnij wybrany motyw do naniesienia z serwetki, ozdobnego papieru czy nawet gazety.
  3. Pomaluj powierzchnię bransoletki farbą akrylowa w wybranym kolorze, z obu stron. Możesz ja nanieść także za pomocą maczania gąbką do zmywania naczyń.
  4. Gdy wyschnie, pokryj ją farbą do decoupage’u i ostrożnie naklej wybrane fragmenty.
  5. Od razu wygładź wszelkie zmarszczenia.
  6. Po wyschnięciu, pokryj powierzchnię lakierem akrylowym, poczekaj aż wyschnie i szlifuj delikatnie papierem ściernym. Czynność powtarzaj do momentu, gdy niewidoczna stanie się granica między tłem a serwetką. Może to być nawet 10 warstw.

Poczekaj aż bransoletka ostatecznie wyschnie i ciesz się swoim modnymi oryginalnym dodatkiem.